Marți, 3 iunie, Majestatea Sa, Custodele Coroanei și Alteța Sa Regală Principele Radu au sosit în municipiul Constanța, pentru o vizită de două zile. În ultimul deceniu, Familia Regală a vizitat Constanța în anii 2016, 2017, 2018 și 2019. Trenul Regal a venit la Constanța în iunie 2018.
În cursul după-amiezii, Majestatea Sa și Principele Radu au urcat la bordul Fregatei „Regina Maria”, unde au fost întâmpinați de viceamiralul Mihai Panait, Șeful Statului Major al Forțelor Navale.
Pe puntea principală, Custodele Coroanei a primit salutul gazdelelor, în frunte cu comandorul Mitel-Laurențiu Alexandru, comandantul navei. Comandantul și ofițerii au făcut o prezentare a fregatei, cu precădere a principalelor capabilități operaționale. Au avut loc discuții cu membrii echipajului. Oaspeții regali au vizitat Centrul de comandă a luptei, comanda de navigație și puntea, apoi au semnat în Cartea de Onoare. Vizita a inclus și expoziția Muzeului Marinei Române și o expoziție de cartofilie.

