Vești bune de la primarul Vergil Chițac:
„Dotăm toate școlile din Constanța cu mobilier, materiale și echipamente digitale
Am semnat contractele de furnizare, astfel că livrarea a început deja. Până la începerea anului școlar, toate echipamentele vor fi livrate.
68 de școli din Constanța vor avea săli de curs, laboratoare, cabinete, săli de sport și ateliere de practică dotate cu tot ce este necesar pentru învățământul de calitate.
Câteva cifre:
• 1.130 display-uri interactive
• 491 sisteme all-in-one
• 517 desktopuri cu monitor
• 922 laptopuri
• 1.283 echipamente audio
• 1.235 imprimante multifuncționale
• 1.169 camere pentru videoconferință
• 258 routere Wi-Fi
• 1.157 scannere portabile etc.
Proiectul este finanțat din bani europeni, prin PNRR, și are o valoare totală de aproximativ 78,9 milioane de lei”.

