Farul Constanța este campioana SuperLigii Feminine în sezonul 2025/2026! Formația de la malul mării aduce al treilea trofeu de campioană a României la Constanța după victoria de sâmbătă, 9 mai, contra principalei contracandidate din acest sezon, FK Csikszereda, scor 4-0!
În urma victoriei de la Miercurea Ciuc, campioana României și-a asigurat matematic al treilea trofeu de campioană, având un avantaj de 12 puncte față de ocupanta locului doi cu doar 3 etape rămase de disputat în acest sezon. Golurile partidei din etapa cu numărul 9 dintre Farul și FK Csikszereda au fost marcate de Estelle Gnaly, Claudia Chiper și Ioana Stancu.
Victorie și în Cupa României
După ce a devenit matematic din nou campioană a României, echipa noastră s-a impus, în manșa tur a semifinalelor Cupei României, pe teren propriu, în fața formației Gloria Bistrița, grație golului marcat de Violeta Bogos, în minutul 65. Partida retur va avea loc la Bistrița, miercuri, 20 mai, de la ora 16.00.
Farul (antrenor Raluca Simes): Onyango – Stancu, Bratu, Stanciu, Craiovan – Boycheva (46 Istrate), Cristea (46 Botojel), Bogos – Chiper, Gnaly (46 Pînzariu), Bălăceanu (23 Mango). Rezerve: Achiței – Bortoș, Mihăescu, Geambazu, Croitoru.

